piątek, 19 maja 2017

Powieść, która pachnie...

Wianek: ptaszarnia.eu
Nie tylko farbą drukarską i papierem. ;)

Tatarka pachnie przede wszystkim latem, czerwcowym upałem, ogrodem - o każdej porze dnia inaczej. 
Najpiękniej i najbardziej intensywnie rano, gdy zapach kwiatów, ziół i owoców miesza się z wilgocią rosy. W południe zaś cudownie pachnie gryka, która rośnie tuż za płotem otaczającym bujanecki dwór, w tym ta najbardziej szczególna - tatarka - odmiana, którą jedni uważają za chwast, inni doceniają za szczególne właściwości, której nie ma ta zwykła. :) 

Rano, wieczorem i w południe z otwartego na oścież kuchennego okna również sączą się zapachy. Tutaj też dominują zioła, owoce i kwiaty. Znów przyrządzana jest konfitura z fiołków, sałatka z nasturcji i nagietki w tempurze, pewnie tak samo smaczne, jak te w Cudnych Manowcach. Tak jak lemoniada z pokrzywy i bzu, która chłodzi się już w bujaneckiej spiżarni, i zamykane w słoiczkach najwspanialsze skarby z lasu i półdzikiego ogrodu starej zielarki...

Źródło: Cudne Manowce

Smaki i zapachy mieszają się ze sobą, oraz z tymi, które towarzyszą inne zielarce, szamance, tatarskiej fałdżejce i jej domowi. Tam pachną orientalne kadzidełka, świece i również zioła, a niedaleko, w Tatarskiej Jurcie można skosztować aromatycznej herbaty z korzennymi przyprawami, tymi samymi, które pachną też w bujaneckiej kuchni.

Bo w Tatarce  przenikają wzajemnie nie tylko zapachy, ale też światy - słowiański i tatarski, oba jednakowo niezwykłe...


Który z tych zapachów wybralibyście dla siebie? Wschodni orient i rozgrzewające korzenne aromaty - cynamonu i imbiru, czy wiejską woń jeżyn, malin, żurawin, czereśni fiołków i mięty?Oba zestawy powędrują do moich czytelników - każdy wybierze swój ulubiony, oczywiście w towarzystwie autorskiego egzemplarza Tatarki ze specjalna dedykacją już pod koniec przyszłego tygodnia.

Do kogo? Tego jeszcze nie wiem. ;)

Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w konkursie na mojej stronie facebookowej, gdzie zostanie wyłoniona dwójka zwycięzców.
Jeśli ktoś nie ma tam konta, może wpisać swój komentarz z odpowiedzią (czyli wybrać ulubiony zapach i wyjaśnić, dlaczego właśnie ten) pod tym wpisem. 
Zostanie skopiowany i dołączony do pozostałych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz