poniedziałek, 2 marca 2020

Kolejność czytania powieściSaga "Siostry Jutrzenki":
1. Nić Arachny
2. Słowiański amulet
3. Szpulki losów
4. Kobierce tkane z pajęczyny
5. Promyk nadziei

Seria podlaska:
1. Sekret zegarmistrza
2. Tatarka
3. Zapach fiołków

Seria warmińska:
1. Tajemnice Luizy Bein
2. Kołysanka dla Rosalie

Seria warszawsko-podlaska
1. Mimo wszystko Wiktoria
2. Bluszcz prowincjonalny

Seria Aleja Siódmego Anioła:
1. Aleja Siódmego Anioła
2. Własny kawałek nieba
3. Do trzech razy sztuczka

Poza seriami:
1. Jedwabne rękawiczki
2. Dziecko z mgły
4. Złodziejka dusz
5. Dzwonki, gwiazdki i słomki
6. Wszystko będzie dobrze.

Antologie opowiadań:
Zima w Pensjonacie pod Bukami (Opowiadanie: Czuły wyjątek)
Kemping Chałupy 9 (Opowiadanie Hell or Heaven)

Tylko sagę należy czytać wg podanej kolejności, pozostałe tytuły wymienione w seriach niekoniecznie.
Da się je również  poznawać osobno, bez czytania kontynuacji, i w odwróconej kolejności.
Może też się tak zdarzyć, że bohaterowie poruszają się pomiędzy seriami, odwiedzają te same miejsca, np. Bujany - fikcyjne podlaskie miasteczko pojawiające się w większości wymienionych tytułów.


Dla ułatwienia wyboru, kilka słów o seriach i poszczególnych seriach i tytułach:

1. Siostry Jutrzenki 
Klasyczna saga rodzinna - sentymentalna podróż w czasie, osadzona również historycznie w latach 1863 - 2021, między innymi na podlaskiej wsi. Opisuje dzieje fikcyjnego rodu szlachciców i ich potomków. Historia rozgrywa się dwutorowo i naprzemiennie, dawniej i współcześnie (rozdziałami), a tajemnicze losy przodków i współczesnych bohaterów przeplatają się ze sobą.
Jest to też historia polskiej mentalności, na przykładzie zachowań bohaterów (zarówno tych współczesnych, jak i dawnych) pokazuje cechy narodowe Polaków, ich wady i zalety. Stąd motto pierwszego tomu, że niektórzy mogliby przejrzeć się w niej jak w lustrze.
Mimo odniesień do niekiedy dramatycznych zdarzeń, ciepła i chwilami zabawna. Na pewno poruszająca i skłaniająca do refleksji. Odnajdą się w niej miłośnicy słowiańszczyzny, zwłaszcza w początkowych tomach. 

2. Seria warmińska
Podobnie jak saga, kierowana do nieco bardziej wymagających czytelników, lubiących odniesienia do rzeczywistych zdarzeń i miejsc, odkrywanie tajemnic, analizowanie prawie kryminalnych zagadek i podążanie ich tropem wraz z bohaterami. Również dla miłośników mistycyzmu, zwłaszcza drugi tom, czyli Kołysanka dla Rosalie.
Akcja częściowo rozgrywa się w Szwajcarii.

3. Seria podlaska
Podobnie jak seria warmińska zawiera sporo tajemnic i zagadek do rozwiązania, choć wymaga nieco mniej uwagi czytelniczej i więcej w niej wątków romantycznych. I uwaga! Ponieważ akcja rozgrywa się na podlaskiej prowincji, czytelnicy znajdą tu co nieco jej opisów. Nie każdy lubi, lecz nielubiący mogą je spokojnie pominąć.
Akcja Sekretu zegarmistrza i Zapachu fiołków częściowo rozgrywa się na Lazurowym Wybrzeżu, natomiast Tatarka, zgodnie z zapowiedzią w tytule, przybliża między wersami kulturę polskich Tatarów, zabiera czytelnika w całkiem realną podróż do Kruszynian i Tatarskiej Jurty.

4. Seria warszawsko-podlaska
Najlżejsze i najmniej wymagające ze wszystkich pozostałych. Klasyczne powieści obyczajowe o kobietach i dla kobiet zwłaszcza. Bardzo ciepłe i chyba relaksujące, typowe lektury pod kocyk i do herbatki, albo na plażowy leżak. Ciekawostka: dotąd nikomu nie udało się odgadnąć  tajemnicy głównej bohaterki "Mimo wszystko Wiktoria",  która solidnie zaskakuje czytelnika dopiero na ostatnich stronach.

5. Złodziejka dusz
Średnio wymagająca, prawie lekka, z humorem, z tajemnicami w tle, trochę sensacyjna i mrożąca krew w żyłach, czyli gatunkowy miszmasz, który nieźle się sprawdzi jako wakacyjna lektura, ale nie tylko.

6. Dziecko z mgły
Podobnie jak Złodziejka, tylko bardziej wzruszająco niż zabawnie i z większą dozą tajemnicy. Na pewno zaskakuje treścią, zwykle pozytywnie.

7. Seria Aleja Siódmego Anioła
Serię łączy miejsce - park z aniołami i klimatyczny sklep z antykami, w którym serwuje się kawę i gorącą czekoladę. Pierwsza to powieść świąteczna - najbardziej poetycka i refleksyjna, dla lubiących wzruszenia, wyszukane opisy i nieco powolny rytm. Bardzo różni się od pozostałych książek zarówno pod względem języka, jak i treści. Motywem przewodnim jest tajemnica skrywana przez główną bohaterkę oraz ta, która dotyczy tytułowego anioła. Powieść często wymieniana jest przez czytelników, jako ich ulubiona. Kolejna z serii - Własny kawałek nieba, to lekka, odrobinę humorystyczna powieść letnia, z sympatyczną bohaterką, która próbuje poukładać sobie życie

8. Jedwabne rękawiczki
Zdecydowanie najbardziej wymagająca powieść ze wszystkich wymienionych wyżej i lepiej zostawić ją sobie na koniec. Dużo się w niej dzieje, wymaga sporo uwagi i zacięcia psychologicznego. Dla lubiących nie tylko drugie, ale też trzecie i czwarte dno do odnalezienia w lekturze. Z elementami mistycyzmu i odwołująca się do nieco kontrowersyjnych, rzeczywistych zdarzeń i postaci, realnych miejsc, mało znanych faktów historycznych.
Uwaga! Ciekawostka dla miłośników Sióstr Jutrzenki - opisuje losy Sary Rosen, przyjaciółki z dzieciństwa Balbiny Śmiałowskiej.

9. Dzwonki, gwiazdki i słomki
Zabawna komedia pomyłek w wątkiem romantycznym i tajemnicą z przeszłości w tle.

10. Wszystko będzie dobrze
Komedia pomyłek z pandemią i nutką romansu w tle. Z przymrużeniem oka, na odstresowanie, porządnie udokumentowane dwa lata pandemicznego szaleństwa, choć opisana historia jest od początku do końca fikcyjna.

23 komentarze:

 1. W mojej zakładce Wielotomówka (na blogu) są takie ściągawki do różnych serii i sag - uzupełniłam powyższe :) Przydadzą się

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wszystkie, oprócz tej jeszcze nie wydanej. Bluszcz prowincjonalny (mam obydwa wydania) był pierwszą, którą kupiłam i tak mi się spodobała, ze z niecierpliwością czekam zawsze na następne książki

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie przeczytam wszystkie książki. Biblioteki już otwarte, a ja mam dużo czasu. Pozdrawiam wszystkie mole książkowe ��

  OdpowiedzUsuń
 4. A kiedy będzie dostępny 3 tom serii Siostry jutrzenka? Pochłonęłam pierwsze 2 tomy w 3 dni i nie mogę się doczekać ostatniego, a zapowiada się bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 5. czekam na następne książki i nie mogę się doczekać :((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi, ale nie potrafię podać terminu ich wydania, to zupełnie nie zależy ode mnie.

   Usuń
  2. Wiem o tym :((
   Bardzo lubię Pani książki i chciałabym, już przeczytać następne, bo dla mnie książka musi być papierowa.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 6. "Szpulki losów" już zamówione i czekam z niecierpliwością na premierę

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka już u mnie. Zaraz zaczynam czytać :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Pochłonęłam 3 tom i po takim zakończenie znowu z niecierpliwością będę czekać na resztę

  OdpowiedzUsuń
 9. Kobierce tkane z pajęczyny już u mnie. Dzisiaj zaczynam i...kończę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kobierce przeczytane w 1 dzień i nie czekam na 5 tom

  OdpowiedzUsuń
 11. Wlasnie sie zainteresowalam Pani tworczoscia. Po trosze dlatego.ze jestem z Warmii.jestem ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 12. Promyk nadziei już wyruszył do mnie. Czekam z niecierpliwością ,zeby już ją przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatni tom sagi już za mną. Jak to ze wszystkim książkami Pani bywa, pochłonęłam go w jedno popołudnie

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przejrzyście wyjaśniona kolejność czytania!

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam na półce 18 Pani książek, w tym obydwa wydania Bluszczu prowincjonalnego i Sekretu zegarmistrza. Wszystkie przeczytane i to nie raz. Najnowszą przeczytałam jeszcze przed oficjalną premierą, bo miałam ją już u siebie 18 października. Teraz czekam na Zimę w Pensjonacie pod Bukami, jest już w drodze. Lato w Pensjonacie pod Bukami też mam, tylko tam nie ma Pani opowiadania.
  No i czekam z niecierpliwością na dalsze Pani książki.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Mira.K.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapach fiołków przeczytany i to jeszcze przed oficjalną premierą :))

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń